Říjen 2014

Kouzelný polštář / Vymyslela a nakreslila Kateřina Sechovcová.

Praha : Argo, 2013. – 1.vyd. – [22] s. – ISBN 978-80-257-0914-6

Knížka Kouzelný polštář, kterou vymyslela a nakreslila Kateřina Sechovcová, je poněkud netypická. Obrázková knížka totiž neobsahuje žádný text. Přesto vypráví kouzelný příběh o tom, jak vyskočila kočička z polštářku a zažila neobyčejné dobrodružství. Půvabné celostránkové ilustrace přístupné dětskému vnímání předpokládají průvodní slovo rodiče, textilní potah imitující polštářek poukazuje k večernímu prohlížení před spaním.


Kluk a Měsíc / Pavlína Krámská ; ilustroval Tomáš Řízek.

Praha : Baset, 2013. – 1. vyd. – nestr. – ISBN 978-80-7340-144-3

Předškolákům a začínajícím čtenářům je určená půvabná knížka Pavly Krámské Kluk a Měsíc. Malý Míša už ví, kdy je čas jít spát, maminka mu každý večer před usnutím předčítá pohádky. V ruce jí šustí stránky, jak otáčí jednu po druhé. Tichý šustot papíru a klidný maminčin hlas Míšu rychle uspává. Jenže když svítí úplněk, nemá Míša zrovna klidné spaní. A v noci vypadá všechno jinak než ve dne, tajemně a nebezpečně. Míša potkává obry i jiné strašidelné postavy, jak pozná co je skutečné a co jen sen? Knížku doprovází celostránkové ilustrace Tomáše Řízka.


Písmenka a pan Antonín / Kateřina Závadová; ilustroval Jiří Votruba.

Praha : Albatros, 2013. – 1. vyd. –  63 s. – ISBN 978-80-00-03150-7

Koncem školního roku už prvňáčci obvykle znají všechna písmenka, ale kdyby se jim některá přece jen pletla, tak s knížkou Kateřiny Závadové Písmenka a pan Antonín si v těch písmenkách udělají pořádek. Ono takové S a Z se docela snadno spletou, zvlášť, když bydlí v jednom domečku. To se pak sem tam mezi sebou i pohádají. Kromě toho se dozví, jak si A přivedlo domů pana Antonína a jak písmenka strážníkovala převozníka. Knížku plnou písmenek barevně ilustroval Jiří Votruba a v edici První čtení ji vydalo nakladatelství Albatros.


Půjčovna babiček / Maria Marjanska-Czernik ; přeložila Šárka Krejčová ; ilustrovala Bára Buchalová. – Praha : Albatros, 2013. – 1. vyd. – 45 s.

ISBN 978-80-00-02960-3

Každé dítě potřebuje babičku - malé, větší, dokonce i tak velké, že se stydí to přiznat. Vždyť babička je úžasná bytost - má vždycky čas, bývá trpělivá, dobře vaří a umí vyprávět pohádky... Ale co děti, které ji nemají? V knížce Půjčovna babiček si malí hrdinové poradí - babičku si vypůjčí. Až tak jednoduché to samozřejmě není, ale když se začne na správném místě – v půjčovně – tak proč ne. Není půjčovna jako půjčovna, tohle je vlastně půjčovna knih, tedy knihovna. A šikovná knihovnice umí sehnat i babičku.


Příšerné zlobilky / Martina Drijverová ; ilustrovala Markéta Vydrová.

Praha : Albatros, 2014. – 1. vyd. – 88 s. – ISBN 978-80-00-03649-6

Humornou knížku Příšerné zlobilky Martiny Drijverové provázejí vtipné ilustrace Markéty Vydrové. Originální, někdy trochu strašidelné příběhy holčiček, které moc a moc zlobily. A to se jim opravdu nevyplatilo, všechny se proměnily ve strašidla a příšerky. Z jedné se stala bludička, z druhé mátoha, další se převtělily v jeskyňku, ohnivou kočku, lesní žínku či ohnivou kočku. Jak to s nimi nakonec dopadlo si děti mohou přečíst v knížce, která vychází v edici Druhé čtení v nakladatelství Albatros.

© Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského 2011-2016