Listopad 2014

Jak zvířata spí / Jiří Dvořák ; ilustrovala Marie Štumpfová.


Praha : Baobab, 2014. – 1. vyd. – 32 s. – ISBN 978-80-87060-87-2

Jak zvířata vypadají, co dělají, co potřebují, na co myslí v čase spánku a čerpání sil? Některé spí pořád a některé skoro vůbec, jedno spí pod vodou a jiné na jedné noze, jedno ve sněhu a jedno v horké poušti… Knížka navazuje na oblíbený žánr zvířátkových leporel a obrací se k nejmenším čtenářům, vybízí rodiče a učitele k interaktivní hře a otevírá dětem prostor k přemýšlení: proč lidé a zvířata spí, co je to odpočinek, jak a kde žijí jednotlivá zvířata a k čemu jsou užitečná. Kniha – ukolébavka pro nejmenší čtenáře.


Kvak a Žbluňk se bojí rádi / napsal a ilustroval Arnold Lobel; překlad Eva Musilová.

Praha : Albatros, 2014. – 4.vyd. – 67 s. – ISBN 978-80-00-03663-2

Knížka Kvak a Žbluňk se bojí rádi je určena začínajícím čtenářům. Zelený žabák Kvak a hnědý ropušák Žbluňk bydlí každý ve svém domečku se zahrádkou, ale rádi se navštěvují nebo chodí na procházky a na výlety. Když je venku zima a nevlídno, sedí pěkně v teple u krbu, pijí čaj a vyprávějí si strašidelné historky. A krásně se oba bojí. Celé dny jsou spolu a je jim tak moc dobře. Proč? Protože jsou nerozluční kamarádi. Knížku vydalo nakladatelství Albatros v edici První čtení.


Adélka a Zlobidýlko + pracovní sešit / Ivona Březinová ; ilustrovala Olga Franzová.

Praha : Albatros, 2014. – 2. uprav. vyd. –  62 s. – ISBN 978-80-00-03513-0

Kdopak to asi je Zlobidýlko? Už podle jména jistě pěkný nezbeda a neposeda. Od chvíle, kdy Adélka s jezevčíkem Kaštanem našla v parku malého hadrového panáčka, jsou s ním jedině trampoty. Komu se totiž Zlobidýlko dostane do ruky, ten začne okamžitě zlobit. Ať jsou to Adélčini spolužáci, maminka a tatínek, nebo pan školník, paní učitelka, pan ředitel, či dokonce Kaštan a lev v cirkuse. Prostě všichni, kterým se Zlobidýlko připlete do cesty. Knížka je doplněna pracovním sešitem plným hádanek a úkolů, které rozvíjejí a ověřují porozumění textu.


Veršované divadélko / Romana Suchá ; ilustrovala Vendula Hegerová.

Brno : Edika, 2014. – 1. vyd. – 79 s.ISBN 978-80-266-0530-0

Knížka Veršované divadélko dětem přináší krátké veršované pohádky o zvířátkách s výchovnou tématikou (například o nezdravém papání, o lenosti, o utrácení). Knížka je bohatě ilustrovaná a všemi příběhy děti provází malý roztomilý Kašpárek. Přílohou jsou také papírové loutky, které lze vystřihnout a nalepit na špejli. Na stránkách nakladatelství si můžete stáhnout a vytisknout kulisy. Díky loutkám i kulisám knížka získává nový rozměr a tak si s dětmi můžete nejenom číst, ale i hrát divadlo.

 

© Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského 2011-2016