Březen 2015

Knížka pro děti do dvou do pěti / Michal Černík ; ilustrovala Gabriel Filcík.

Praha : Knižní klub, 2014. – 3. vyd. – 96 s.; ISBN 978-80-242-4392-4

Knížka plná říkadel a pohádek psaných prózou i veršovaných objevuje pro malé čtenáře i jejich rodiče poezii důvěrně známého světa každodennosti. Hravé, jednoduché texty se snadno pamatují a hodí se pro zejména pro začínající čtenáře. Již třetí vydání svědčí o trvalé oblibě laskavých i vtipných textů.


Za zvířátky do hor / Zuzana Kovaříková ; ilustrace Andrea Tachezy.

Praha : Albatros, 2014. – 1. vyd.– 70 s.; ISBN 978-80-00-03801-8

Kniha volně navazuje na knihy Za zvířátky do lesa a Za zvířátky k vodě. Tentokrát obsahuje šest příběhů, v nichž se vypravíte za zvířátky do hor, a to v létě i v zimě. Přečtete si o zlobivých kamzících, půjdete po stopách medvěda nebo sviště horského, na obloze zahlédnete dravé káně, sokola a orla, pobaví vás tančící vlk či myšivky parádnice. V krátkých vyprávěních potkáte zvířátek mnohem víc, a dozvíte se o nich i mnoho zajímavého.


Tygr dělá uáá uáá… / Kamila a Petr Kopsovi ; ilustrovala Tereza Horalová.

Brno : Edika, 2014. – 1. vyd. – 40 s.; ISBN 978-80-266-0597-3

Kniha „Tygr dělá uáá uáá…“ je ojedinělým náhledem do dětské duše, napsaná podle skutečných příběhů dětí se syndromem ADHD – především ve formě hyperaktivity.
Hlavním hrdinou příběhu je šestiletý školák Jakub. Postupně seznamuje čtenáře s tím, jak on jako dítě prožívá stav, kterému se říká syndrom ADHD, hyperaktivita. Je to vnitřní svět chlapce, který je sice před rodiči ukrytý, zároveň se ale výrazně projevuje navenek. Kniha čtenářům ukazuje, že pokud problém odhalíme, zároveň objevíme i způsob, jak se s ním vypořádat. V tom spočívá hlavní přínos této publikace. Bohatě ilustrovaná kniha může být pomocníkem rodičů i pedagogů, ale také inspirací pro samotné děti.

 

© Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského 2011-2016